عنوان مقاله: تاثير مسواک زدن با چوب مسواک مکه در بهبودي يبوست بيماران قطع نخاعي

عنوان نشریه:   مجله دانشکده پزشکي اصفهان :   هفته اول بهمن 1392 , دوره  31 , شماره  263 ; از صفحه 1994 تا صفحه 1996 .
عنوان مقاله:  تاثير مسواک زدن با چوب مسواک مکه در بهبودي يبوست بيماران قطع نخاعي (نامه به سردبير)
نویسندگان:  اسفندياري ابراهيم*
 * گروه علوم تشريحي و بيولوژي مولكولي، دانشكده پزشكي، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، اصفهان، ايران
چکیده:يبوست يکي از شايع ترين مشکلات سلامت در هر جامعه مي باشد، به طوري که شيوع آن در امريکا بين 4 تا 28 درصد، و در ايران بين 1.4 تا 37 درصد مي باشد. حدود 42 تا 81 درصد بيماران قطع نخاعي نيز از اين عارضه رنج مي برند. در مطالعه حاضر، فرض بر آن بود که تحريک لثه ها توسط چوب مسواک، مي تواند رفلکس گاستروکوليک را برانگيزاند و در نهايت، مسواک زدن با اين چوب مي تواند به عنوان يک روش درماني ساده و ارزان قيمت مورد استفاده بيماران مبتلا به يبوست قرار گيرد.

 

دانلود اصل مقاله

 

درباره این مقاله:

خاصیت ضد یبوستی چوب مسواک طبیعی مورد تحقیق قرار گرفت

درمان یبوست با چوب مسواک

درمان یبوست با چوب مسواک

اصفهان- مدیر گروه علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: پژوهشگران اصفهانی در یک طرح تحقیقاتی اقدام به درمان یبوست بیماران آسیب نخاعی با چوب مسواک طبیعی کردند.
ابراهیم اسفندیاری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خاصیت ضد یبوستی چوب مسواک طبیعی به تازگی در دانشکده پزشکی اصفهان طی یک طرح تحقیقاتی بر روی بیماران قطع نخاعی که معمولا از عارضه یبوست رنج می‌برند مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که استفاده از این مسواک تاثیر شگفت‌انگیزی در درمان یبوست این بیماران دارد.

وی بیان داشت: یبوست یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامت در هر جامعه است به طوری که شیوع آن در امریکا بین ۴ تا ۲۸ درصد و در ایران بین ۱.۴ تا ۳۷ درصد است.

مدیر گروه علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: حدود ۴۲ تا ۸۱ درصد بیماران قطع نخاعی نیز از این عارضه رنج می‌برند که در مطالعه‌ حاضر، فرض بر آن بود که تحریک لثه‌ها توسط چوب مسواک طبیعی، می‌تواند رفلکس گاستروکولیک را برانگیزاند و در نهایت، مسواک زدن با این چوب می‌تواند به عنوان یک روش درمانی ساده و ارزان قیمت مورد استفاده‌ی بیماران مبتلا به یبوست قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه چوب مسواک طبیعی به دلیل تحریک حرکات روده تاثیر زیادی بر درمان یبوست دارد، ادامه داد: در صورتی که این مسواک بر روی لثه‌ها و مخاط دهان زده شود، به فاصله چند دقیقه، احساس دفع رخ می‌دهد.

اسفندیاری گفت: مسواک زدن با این چوب بعد از صرف غذا باعث تحریک دستگاه گوارش شده و خیلی زود هوای داخل معده که مانع هضم غذا است، خارج می‌شود.

وی اعلام کرد: استفاده از چوب مسواک طبیعی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از هر وعده غذا در چند روز متوالی دندان‌ها را کاملا سفید می‌کند و به عبارت دیگر موجب یک جرم‌گیری ارزان و بدون درد و خونریزی می‌شود.

چوب مسواک چیست

چوب مسواک چیست

مدیر گروه علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: طرز استفاده از چوب مسواک طبیعی نیز اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: بهتر است که نوع نازک و ترد آن انتخاب و خریداری شود، سر آن اول جویده شود تا مثل سر مسواک عادی ریشه ریشه شود و باید بطور عمودی مورد استفاده قرارگیرد.

وی گفت: قبل از استفاده از چوب مسواک طبیعی باید دهان کاملا از ذرات غذا شسته و تمیز شود اما بعد از مسواک زدن با این چوب، نباید دهان مجددا شسته شود و بهتر است تا نیم ساعت بعد نیز غذایی خورده نشود تا ماده «تانن» موجود در ذرات چوب در دهان باقی مانده و بتواند کاملا اثربخش شود.

اسفندیاری اعلام کرد: بعد از مسواک زدن باید چوب مسواک شسته و تا نوبت بعدی در محل خشکی قرار داده شود.

منبع: خبرگزاری مهر

سفارش آنلاین چوب مسواک درجه یک

طریقه استفاده از چوب مسواک

دانلود اصل مقاله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *